Témata prací

Využití dronů pro vzdálenou detekci chemických látek.

Kontakt: Ing. Přemysl Fitl, Ph.D.
SIS: odkaz na práci v SISu

Téma je zaměřeno na drony typu kvadrikoptéra a dron s kolovým podvozkem. Cílem tématu je vyvinout řešení umožňující osadit komerčně dostupné drony sestavou chemických senzorů plynů (jedovatých-škodlivých látek) a systémem dálkového přenosu dat z těchto senzorů. V rámci tématu se bude řešit možné nasazení dronů složkami integrovaného záchranného systému bezpečnostních složek ČR.

Aerogel – neboli zmrzlý dým.

Kontakt: Ing. Přemysl Fitl, Ph.D.
SIS: odkaz na práci v SISu

Aerogely jsou pevné látky s vysoce nízkou hustotou a obrovskou porozitou. V praxi je jejich největší využití v oblasti tepelných izolací – např NASA používá Aerogel pro tepelné izolace raket. Aerogely je možné vytvářet pomocí procesu superkritického sušení i z materiálů perspektivních pro detekci plynů. Téma je zaměřeno jak na přípravu a využití aerogelu na bázi SiO2 jako nosiče, tak i na tvorbu aerogelů z materiálů nových přímo použitelných pro detekci plynů.

Černé kovy – perspektivní materiály pro chemické senzory a katalýzu.

Kontakt: Ing. Přemysl Fitl, Ph.D., Ing. Michal Novotný, Ph.D.
SIS: odkaz na práci v SISu

Metodami využívající depozice látek ve vakuu, anebo pomocí laseru je možné připravit kovy absorbující majoritu dopadajícího záření. K absorpci záření dochází v důsledku nanostrukturování povrchu. Dopadající paprsky se opakovaně odráží v nanostrukturovaném povrchu až dojde k jejich pohlcení. Velkého povrchu černých kovů a jejich interakci se světlem můžeme efektivně využít pro vývoj nových senzorů plynů.

Senzory plynů na bázi tranzistoru řízeného polem (FET – field effect transistor)

Kontakt: Ing. Přemysl Fitl, Ph.D.
SIS: odkaz na práci v SISu

Princip tranzistoru typu FET je možné využít pro detekci plynů. Koncentrace plynu pak funguje jako vstup – Gate/hradlo tranzistoru. Aktuálně je tento princip využíván ve spojení s moderními perspektivními materiály ve formě nanodrátů, nanotrubic a 2D materiálů k přípravě vysoce citlivých senzorů plynů. Cílem tématu je příprava tranzistoru ChemFET.

Polymerní iontové kapaliny: nová třída organických materiálů pro chemické senzory

Kontakt: prof. Dr. Ing. Martin Vrňata,
SIS: odkaz na práci v SISu

U řady PILs přenášejí náboj pouze ionty jednoho znaménka (typ kationt – polyaniont nebo naopak polykationt – aniont). Pokud se týče zpracovatelnosti, PILs jsou relativně snadno syntetizovatelné z dostupných prekurzorů a výsledné polymery se nanášejí na podložky "mokrou cestou" tedy dip-coatingem nebo spin-coatingem, takže celkově lze konstatovat, že jejich syntéza a formování do tenkých vrstev jsou levné technologie. Student se v rámci řešení práce bude věnovat syntéze PILs a připraví z nich citlivé vrstvy senzorů detekujících plyny. Následně bude charakterizovat parametry takto připravených senzorů (citlivost, selektivita, mez detekce, dynamika odezvy) při detekci různých analytů.

Příprava plynných vzorků s definovanou nízkou koncentrací toxické látky pomocí systému Owlstone

Kontakt: prof. Dr. Ing. Martin Vrňata
SIS: odkaz na práci v SISu

Pro vývoj nízkoprahových detektorů toxických látek je nezbytná dostupnost kalibračních směsí s nízkou definovanou koncentrací analytu. Vzhledem k obtížnosti uchovávání takovýchto směsí v zásobnících se často volí dynamické metody přípravy. Jednou z nich je definovaná permeace toxické látky z temperované patrony do proudu ředicího plynu. V rámci bakalářské práce si student vyzkouší přípravu vzorků permeační metodou na profesionálním systému OwlStone a gravimetrické stanovení koncentrace výsledné směsi.

Řízení teploty chemiresitoru

Kontakt: Ing. Ladislav Fišer, Ph.D.
SIS: odkaz na práci v SISu

Pro chemirezistor, jako polovodičový senzor, je důležité stabilizovat jeho pracovní bod, zejména stabilizovat jeho teplotu a tím minimalizovat drift jeho nulové linie. Cílem práce je navrhnout a realizovat jednak jednoduchý analogový stabilizační obvod, jednak stabilizační obvod s mikrořadičem; proměřit jejich chování a porovnat jejich možnosti, výhody a nevýhody.

Příprava testovacích vzorků pro chemirezistory

Kontakt: Ing. Ladislav Fišer, Ph.D.
SIS: odkaz na práci v SISu

Při testování možností a vlastností chemirezistorů je důležitou a značně pracnou součástí práce příprava testovacích směsí plynů. Jednou z možných variant přípravy je kontinuální či dávkové míchání vzorků pomocí TMFC (Temperature Mass Flow Controller). Cílem práce je oživit komunikaci TMFC s počítačem, navrhnout a realizovat SW pro míchání testovacích směsí a ověřit funkčnost takovéto přípravy.

Laserové žíhání opticky aktivních materiálů pro optoelektroniku a senzory

Kontakt: Ing. Michal Novotný, Ph.D.
SIS: odkaz na práci v SISu

Pulzní laserové žíhání je metoda vhodná pro přesné ladění vlastností tenkých vrstev. Vrstvy mohou být naneseny na flexibilních substrátech, jež nejsou teplotně odolné. Optimalizací této metody lze docílit aktivaci a zlepšení fluorescenčních vlastností u nanostrukturovaných oxidových tenkých vrstev dopovaných kovy vzácných zemin, které jsou vhodné pro aplikace v optoelektronice a pro pokročilé chemické senzory umožňujících optickou detekci (např. senzory koncentrace kyslíku v potravinářských obalech). Pro přesné řízení procesu laserového žíhání může být s výhodou využit systém in-situ monitorování optických vlastností.